Több mint két éve indult meg a jogállamisági eljárás Magyarország ellen, aminek következtében 6,3 milliárd eurót zároltak az uniós forrásainkból. Ezen az összegen felül azonban továbbra is be van fagyasztva több mint 12 milliárd euró, és több mint valószínű, hogy év végére a kormány Brüsszellel való harca miatt végleg elveszíthet egy jelentősebb összeg.
November elején jelent meg a hír, hogy az Európai Bizottság egy bődületes összegre küldött fizetési felszólítást, 93 millió eurót kellett volna befizetnie a kormánynak november 19-ig, innentől pedig már 293 milliót követel Brüsszel. Mivel a kormány nem fizet, ezt az összeget kéne visszatartani Magyarországtól, levonva az uniós forrásokból. Azokból az uniós forrásokból, amelyeknek jelentős része még mindig zárolva van, és amelyből 1,1 milliárd euró elvesztése szinte már biztos, köszönhetően a kormány játszmáinak.
Mennyi jutna eredetileg Magyarországnak?
Az Európai Unió 2021-27-es költségvetéséből, illetve a helyreállítási alapból összesen nagyjából 44 milliárd euró jutna Magyarországnak a Bizottság megközelítése szerint.
Ebből 22 milliárd euró a költségvetésből, kohéziós jellegű forrásként, ami alatt leegyszerűsítve a kohéziós, a szociális és az Európai Regionális Fejlesztési Alapokat értjük.
12 milliárd érkezik mezőgazdasági támogatásokra közvetlenül a termelőkhöz, és vidékfejlesztésre. Ez utóbbi kategória az egyedüli ami egyébként soha nem is volt korlátozva (és nem is tűnik reálisnak, hogy ehhez hozzányúlnának).
Ezektől teljesen függetlenül a NextGenerationEU, és azon belül is elsősorban a Helyreállítási és Rezílienciaépítési Eszköz (RRF) keretén belül érkezne további nagyjából 10,4 milliárd euró.
Az RFF elsősorban a covid utáni kilábalást hivatott segíteni, a tagállamok közös hitelfelvételén keresztül. Ebből a 10,4-ből 6,5 milliárd, akárcsak a kohéziós jellegű források egésze, vissza nem térítendő támogatás, és 3,9 milliárd kedvező feltételekkel igényelhető hitel. (Az EU az összes tagállammal együtt kedvezőbb feltételekkel tud hitelt felvenni, mint az államok külön-külön, ezért jellemzően a piaci források kamata alatt van ezeknek az ára.)
Ezekhez hozzá lehet még venni az Erasmus és a Horizon+ támogatásokat is, viszont azok közvetlenül pályázható források, így egy kicsit máshogyan működnek, és más okokból is vannak kizárva belőlük az ún. modellváltó magyar egyetemek hallgatói. Az ennek pótlására létrehozott magyar program csak nagyon korlátozott módon tudta pótolni az Erasmus jelentette lehetőségeket. Ebben lehet amúgy előrehaladás, ugyanis a kormány úgy módosítaná a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvényt, ahogy azt az Európai Unió már 2022 decemberében kérte.
Részletek a Frobes.hu oldalon